Q20 Kultura a společnost

Q20 Kultura a společnost

Koordinátorka programu:

doc. PhDr. Tereza Pospíšilová, M.A., Ph.D.


Rada programu:

doc. Ing. Marie Dohnalová, CSc.

prof. Miloš Havelka, CSc.

doc. PhDr. Zuzana Havrdová, CSc.

doc. Ing. Karel Müller, CSc.

doc. Marek Skovajsa, Ph.D

doc. Věra Sokolová, M.A., Ph.D.


Klíčoví řešitelé programu:

Ing. Inna Čábelková, Ph.D.

Mgr. Kateřina Kolářová, Ph.D.

Dr. Dana Moree

Mgr. et Mgr. Ondřej Špaček


Anotace programu

Program Progres „Kultura a společnost“ svými výzkumnými tématy a přístupy i personálním složením navazuje na program PRVOUK 19 „Interdisciplinární sociální vědy“, v němž jsou sdruženy týmy z FHS UK zabývající se mezioborovým zkoumáním klíčových témat vědění a kultura - občanská společnost a filantropie – gender – organizace péče o člověka. Tento program Progres je orientován převážnou měrou společenskovědně, avšak ve shodě s profilem FHS nahlíží zkoumanou problematiku také v kontextu věd humanitních.


     Tematické zaměření Progresu „Kultura a společnost“ je dáno vývojem určitých badatelských a studijních specializací na FHS v minulých 15 letech. Program tvoří následující mezioborově orientované výzkumné skupiny: tým pro interdisciplinární výzkum vědění a kultury zkoumá filosofické a sociologické základy interdisciplinárního a aplikovaného sociálněvědního poznání, dynamiku spolupráce mezi humanitními a sociálními vědami, problematiku sociologie vědění a kultury, kulturní a hodnotové proměny současných společností; tým pro interdisciplinární výzkum občanského sektoru a filantropie se zabývá občanskou společností, jejími organizačními formami včetně fenoménu tzv. sociální ekonomiky, dobrovolnictvím a dárcovstvím, vztahem občanského sektoru ke státu a trhu, formami občanské participace ad.; tým genderových studií zkoumá podoby a transformace genderové kultury v současné společnosti i v historické perspektivě, otázky sexuální normativity, vztah genderu a socioekonomických nerovností, genderu a globalizace, genderu a migrace jakož i další témata viděná prizmatem genderového přístupu; tým pro interdisciplinární výzkum kultury organizací služeb v sociálním a zdravotnickém sektoru se zaměřuje především na organizační kulturu pracovišť ve zdravotnických a sociálních zařízeních, vztahy mezi zdravotnickými a sociálními profesemi a organizacemi, interkulturní aspekty managementu a vzdělávání v managementu, transformaci sociálních služeb v ČR a související otázky.


     Spolu s interdisciplinaritou je určujícím rysem tohoto programu Progres snaha přinášet nejen čistě vědecké, ale také společensky relevantní výsledky. Práce významné části členů programu je motivována potřebou hledat praktická řešení konkrétních sociálních a organizačních problémů, kultivovat veřejnou diskusi a obohacovat politické debaty o expertní poznatky, které byly získány na půdě společenskovědního bádání. Aplikačně orientované aktivity výzkumníků se budou i nadále promítat do rozsáhlé spolupráce s veřejnou správou a organizacemi občanské společnosti.


     Tým Progresu KaS sleduje následující cíle: rozvíjet spolupráci a odbornou komunikaci uvnitř programu, prohlubovat mezinárodní kontakty s respektovanými zahraničními institucemi, dosahovat významných a původních výzkumných výsledků, zvyšovat počet velmi kvalitních publikačních výstupů, přispívat aplikovaným výzkumem ke společenské proměně. Na těchto cílech bude spolupracovat s dalšími tematicky spřízněnými programy Progres na FHS i na jiných fakultách UK.


Poslední změna: 31. březen 2022 13:19 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Napište nám
Kontakty

Oddělení pro vědu a výzkum

Univerzita Karlova

Fakulta humanitních studií

Pátkova 2137/5

182 00 Praha 8 - Libeň


Všechny kontakty

E-mail:




Jak k nám