Projekt Arabské revoluce: Historicko-sociologická perspektiva je v současné době jediným projektem realizovaným na FHS UK v rámci programu PRIMUS. Projektový návrh byl schválen v roce 2018, v roce 2019 pak započalo řešení projektu. Projekt je plánován na 3 roky.
Hlavním řešitelem projektu je Karel Černý, Ph.D.
Projekt se zabývá výzkumem strukturálních příčin politické nestability, různosti dynamiky a divergentních výsledků (makro perspektiva), které se na Blízkém východě v jednotlivých zemích manifestovaly během tzv. Arabského jara a po-revolučních transformací, jakožto i výzkumem s tím souvisejícího jednání a diskurzů revolučních aktérů (mikro perspektiva). Strukturální
příčiny nestability regionu jsou spatřovány v kumulativním působení nerovnoměrné dlouhodobé sociální změny, jejíž nerovnoměrnost se stupňuje od 60. let 20. století: rychlá demografická a sociální změna, pomalejší a fluktuující ekonomický rozvoj, rigidní politické režimy. Nerovnoměrná sociální změna přitom probíhá ve specifickém kulturním a mezinárodním kontextu.Strukturální kořeny divergentních výsledků Arabského jara jsou spatřovány v kumulativních efektech různosti dlouhodobých procesů a struktur: historie formování států a elit, historie formování politického islámu, pozice v mezinárodním systému, sociální struktury, politické ekonomie a rentiérského efektu, pozice armády. Ambicí projektu je zároveň příspěvek k teoriím revolucí s ohledem na zkušenost tzv. Arabského jara.
Oddělení pro vědu a výzkum
Univerzita Karlova
Fakulta humanitních studií
Pátkova 2137/5
182 00 Praha 8 - Libeň
E-mail: