Nepřípustnost ex post schvalování výzkumných projektů
Komise pro etiku ve výzkumu (KEV) Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy (FHS UK) zásadně neposuzuje projekty, které již byly ukončeny, u nichž již proběhl sběr dat nebo se výzkumné šetření nachází v pokročilé fázi realizace. Výjimku mohou tvořit pouze řádně odůvodněné žádosti, které splňují specifická kritéria uvedená v bodě 2, odst. a)–c) Rámce KEV FHS UK pro ex post posuzování etických aspektů výzkumných projektů. Odkaz na Rámec KEV FHS UK najdete na této stránce.
V takových výjimečných případech komise nevydává retroaktivní souhlasné či nesouhlasné stanovisko. Místo toho může poskytnout nezávislé etické vyjádření k již realizovanému a zpětně posuzovanému výzkumu.
Zvláštní režim posouzení žádosti ex post
Pokud žádost splňuje kritéria výjimky a KEV rozhodne o jejím projednání, postupuje v tzv. mimořádném režimu. Přijetí usnesení KEV je přípustné pouze na zasedání komise, nikoli prostřednictvím jednání per rollam.
Komise v takovém případě zhodnotí dostupné podklady podobně jako u běžného projektu – posuzuje zejména:
- metodiku výzkumu,
- rizika a přínosy výzkumu,
- způsob získání informovaného souhlasu, včetně jeho obsahu,
- zacházení s daty,
- a další relevantní aspekty.
Rozdíl spočívá v tom, že jde o posouzení již uskutečněných postupů a procedur, nikoli plánovaného záměru. KEV v tomto režimu nepřijímá usnesení a nevydává souhlasné či nesouhlasné stanovisko k výzkumnému projektu, ale formuluje stanovisko nebo doporučení k dané situaci – například v souvislosti s publikací výsledků nebo nápravou etických nedostatků.
Vydávání zpětného souhlasného stanoviska s výzkumem je v rozporu s etickými principy nezávislého posuzování, se zásadami KEV i s mezinárodně uznávanou dobrou výzkumnou praxí.
Oddělení pro vědu a výzkum
Univerzita Karlova
Fakulta humanitních studií
Pátkova 2137/5
182 00 Praha 8 - Libeň
E-mail: