Do konce roku 2025 probíhá na Univerzitě Karlově druhý cyklus mezinárodního hodnocení tvůrčí činnosti. Hodnocenou jednotkou jsou vědní oblasti, jak jsou definovány pro Cooperatio, program základní institucionální podpory vědy a výzkumu na UK.
Hodnocení se řídí Opatřením rektora č. 17/2024, Strategie hodnocení tvůrčí činnosti na Univerzitě Karlově za roky 2019 až 2023.
Jak uvádí čl. 2 odst. 1, cílem hodnocení je prostřednictvím mezinárodního srovnání získat správné a ověřitelné informace o kvalitě tvůrčí činnosti na univerzitě a na jejich základě doporučení pro její další rozvoj. Hodnoceným obdobím jsou kalendářní roky 2019–2023.
Hodnocení je prováděno v souladu s děním na mezinárodním poli. Univerzita Karlova v roce 2022 vstoupila do Coalition for Advancing Research Assessment (CoARA), čímž se zavázala ke splnění mimo jiné následujícíh podmínek:
- uznání rozmanitosti výzkumných aktivit, včetně různých forem výstupů
- hodnocení výzkumu založené především na kvalitativním hodnocení
- opuštění nevhodného použití metrik založených na časopisech a publikacích, jako je impakt faktor (JIF) a h-index
- zajištění nezávislosti a transparentnosti kritérií pro hodnocení
Nejvyšším orgánem hodnotícího procesu je Rada pro hodnocení tvůrčí činnosti. Členové Rady, vědecké osobnosti působící v zahraničí, které nejsou ve střetu zájmu s hodnocenou jednotkou, dohlíží na průběh hodnocení z hlediska dodržování jeho principů, pravidel a organizace. V závěrečné fázi se účastní návštěv na hodnocených jednotkách – Návštěv na místě – a následně zpracovávají Souhrnné hodnoticí zprávy o vědních oblastech.
Druhým orgánem jsou čtyři Hodnotící panely: lékařský (MED), přírodovědný (SCI), společenskovědní (SOC) a humanitní (HUM). Členové Rady jsou zároveň předsedy a místopředsedy Hodnoticích panelů, na jejichž činnost dohlíží. Počet členů Panelu je odvozen od počtu vědních oblastí, které spadají do jeho působnosti. Panely provádějí posouzení úrovně vědních oblastí na základě jednotlivých hodnoticích nástrojů, zejména Sebehodnoticích zpráv vědních oblastí.
Rady vědních oblastí odpovídají za vypracování Sebehodnotících zpráv podle stanoveného formuláře, který tvoří přílohu č. 4 stanoveného OR. Koordinátor Rady VO, zastupující jednu součást, která pěstuje danou vědní oblast, zajišťuje spolupráci jejích členů ze všech součástí zapojených do vědní oblasti. Jak uvádí čl. 5 odst. 4, Rada VO předkládá Sebehodnoticí zprávu k projednání vědeckým radám příslušných zapojených součástí, příp. obdobným orgánům těchto součástí a zapracovává jejich připomínky. Projednané znění Sebehodnoticí zprávy předkládá k vyjádření a závěrečnému schválení děkanovi/řediteli příslušné součásti. Rada VO se účastní Návštěvy na místě se členy Rady pro hodnocení tvůrčí činnosti.
Administrativně-technickou podporu hodnotícího procesu zajišťují Odbor pro vědu a výzkum Rektorátu univerzity (OVaV), Odbor analýz a strategií Rektorátu univerzity (OAS) a Ústav výpočetní techniky univerzity (ÚVT).
Základním podkladem pro hodnocení jsou Sebehodnoticí zprávy vědních oblastí, které zpracovávají zástupci součástí univerzity, zapojených do konkrétní vědní oblasti.
Sebehodnotící zpráva je rozdělena do pěti tematických kapitol a vypracována v anglickém jazyce:
(a) Basic information about the research area
(b) Personnel situation
(c) Research outputs
(d) Research funding, scientific cooperation
(e) Impact of research
Kapitoly doplňují nominace konkrétních vědeckých výstupů, excelentních osobností, projektů, ukázek společenské relevance či popularizace vědy.
Kromě Sebehodnoticích zpráv budou mít hodnotitelé k dispozici ještě Souhrnné informace a základní data o univerzitě, které zahrnují základní informace o univerzitě a její organizační strukturu, jakož i následující přehledy:
(a) osoby podílející se na tvůrčí činnosti
(b) výsledky tvůrčí činnosti
(c) základní finanční ukazatele
(d) doktorské studijní programy a počty jejich studentů a absolventů
V souladu s čl. 9 odst. 5 je Sebehodnotící zpráva před odevzdáním na OVaV, jehož prostřednictvím je poskytnuta Panelům, projednána vědeckými radami příslušných součástí a schválena děkany/řediteli všech součástí zapojených do dané vědní oblasti.
Opatření rektora č. 17/2024 stanovuje tři druhy výstupů mezinárodního hodnocení tvůrčí činnosti: (a) písemné posudky vědních oblastí, (b) souhrnná hodnoticí zpráva o vědní oblasti, (c) Souhrnná závěrečná zpráva o hodnocení tvůrčí činosti na univerzitě.
Pro každou vědní oblast budou zpracovány nejméně dva písemné posudky v anglickém jazyce s uvedením dílčích známek pro jednotlivé části Sebehodnoticí zprávy. Dále souhrnné známky a nejméně dvě další hodnocení v podobě udělení dílčích a souhrnných známek bez písemného posudku. Posudky zpracovávají přidělení členové Panelu na základě posouzení Sebehodnoticí zprávy. Čl. 11 odst. 3 praví, že posudky a známky jsou diskutovány v rámci Panelu a na jejich základě navržena celková známka pro danou vědní oblast. Celková známka vychází z aritmetického průměru všech souhrnných známek navržených hlavními a vedlejšími panelisty bez zahrnutí jedné nejhorší navržené známky, s možnou úpravou o jeden mezistupeň na základě rozhodnutí a zdůvodnění Panelu.
Rada hodnocení tvůrčí činnosti zpracuje Souhrnnou hodnoticí zprávu o každé hodnocené vědní oblasti. Ta vychází z písemných posudků panelistů a z diskuze během Návštěvy na místě. Souhrnná hodnoticí zpráva o vědní oblasti obsahuje finální známku pro vědní oblast, která může být Radou na základě odůvodnění upravena o jeden mezistupeň oproti celkové známce navržené Panelem.
Rada hodnocení tvůrčí činnosti zpracuje Souhrnnou závěrečnou zprávu o hodnocení tvůrčí činnosti na univerzitě, která shrne hodnoticí proces a jeho hlavní výstupy. Tuto Souhrnou závěrečnou zprávu předkládá Rada rektorovi univerzity, na jehož návrh je dále projednána Mezinárodní radou univerzity, Vědeckou radou univerzity a Radou pro vnitřní hodnocení univerzity. Po projednání v univerzitních orgánech je zpřístupněna členům akademické obce (její hlavní závěry se zveřejňují ve veřejné části internetových stránek univerzity).
6. březen 2024 – 30. listopad 2024: Příprava Sebehodnotící zprávy vědní oblasti
do 30. listopadu 2024: Projednání Sebehodnotící zprávy vědeckými radami všech součástí zapojených do dané vědní oblasti
do 30. listopadu 2024: Děkanka součásti schvaluje finální verzi Sebehodnotící zprávy, následně je Sebehodnotící zpráva předložena koordinátorem Rady vědní oblasti na OVaV rektorátu
1. únor 2025 – 28. únor 2025: Rady vědní oblasti vypořádají doplňující dotazy Panelu formou přílohy k Sebehodnotící zprávě
1. květen 2025 – 30. červen 2025: Rady vědních oblastí a zástupci součástí se účastní Návštěvy na místě, kterou svolává Rada hodnocení tvůrčí činnosti
Oddělení pro vědu a výzkum
Univerzita Karlova
Fakulta humanitních studií
Pátkova 2137/5
182 00 Praha 8 - Libeň
E-mail: